Örme sütun & Dikilitaş

                 Ben bloğuma ne kadar çok ara vermişim :( Söz veriyorum bundan sonra daha çok güncelleme yapmaya... Daha çok anı biriktirmeye....
                 
                 Eveeet bir Sultanahmet gününden devam edelim. Daha önce Yılanlı sütun'u yazmıştım. Hemen yanı başında iki sütun daha var... Örme sütun ve Dikilitaş... Yine bilgilendirici yazı yok... Yine broşür yok... Ya nasıl oluyor böyle birşey aklım almıyor. Yaz kış önünde rehberler dakikalarca açıklama yaparken , onlar hakkında söylenecek bu kadar çok şey varken,neden? Nedeeeennnnn? Neyse çok atarlandım susuyorum :)
Konumuz sütunlar...


               ÖRME SÜTUN


                  Sütun 32 metre... Konstantin tarafından yapılmış.Daha doğrusu tamir edittirmiş de o yüzden onun yaptırdığı geçiyor tarihi kaynaklarda. Konstantin'in dedesinin zamanında tunç plakalarla kaplıymış. Ancaaak 4. haçlı seferleri sırasında üzerindeki tunçlar Haçlı ordusu tarafından çalınmış,eritilmiş. Haçlılar yurtlarına ceplerinde şıkır şıkır paralarla dönmüşler. İlla yer mi fethedecekler. Mevzu tamamen duygusal.İstanbul'u da mahvedip gitmişler o zamanlar. Bir de bize barbar derler ya, ahh ahhh...


DİKİLİTAŞ


                  Obelisk ; Dikilitaş olarak geçmiş Türkçemize. Dünyanın büyük olmuş ya da olan şehirlerinde güç adına dikilen bu taşlardan bulunurmuş. Eee zamanın Bizans'ı durur mu? O taş buraya gelecek demişler ve taş gerçekten Mısır'dan sökülüp getirilmiş.                    Ama getirmek bu kadar kolay mıymış? Tabii ki hayır.. Mısır firavunu 3. Thutmosis Asya'da kazandığı zaferler için diktirmiş bu taşı. Mısırlılar vermek istememiş. Bizanslılar inat etmiş. Sırf taş için özel bir gemi yaptırılmış. Sonunda büyüüük zorluklarla hipodroma dikilmiş. 

                   Hiyeroglif göreceğiz diye gerek var mı taaa Mısır'lara gitmeye. Buyrun bizde de var :) Tabii ki şaka yapıyorum. Mısır'ı çok merak ediyorum. Off offff :) 
                   Ama hakkını yemeyelim. 
                   Görülmesi gereken ne kadar çok güzellik var değil mi canım İstanbul'da ?